Foto: International Court of Justice
16:40
Okupace podle posudku Mezinárodního soudního dvora (ICJ) porušuje mezinárodní právo a rovná se apartheidu. Posudek není právně závazný.
Slovo apartheid až dosud při popisu izraelské okupace používaly pouze lidskoprávní organizace, zastánci Izraele je proto obviňovali z antisemitismu.
Nyní tento výraz použil Mezinárodní soudní dvůr (ICJ) v Haagu, a to při posudkovém řízení týkajícím se izraelské okupace.
„Okupace Západního břehu Jordánu spočívá v systematické diskriminaci, segregaci a apartheidu,“ uvedl soudní dvůr v pátek odpoledne.
Posuzoval na podnět Valného shromáždění OSN dvě otázky.
První se týká právních důsledků vyplývajících z politik a praktik vykonávaných Izraelem jako okupační mocnosti. Druhá pak mluví o tom, jak tyto politiky a praktiky ovlivňují právní status okupace podle mezinárodního práva.
Okupace trvající od roku 1967 je podle Mezinárodního soudního dvora porušením mezinárodního práva hned v několika bodech. ICJ mluví o okupaci Západního břehu Jordánu, Východního Jeruzaléma i Pásma Gazy.
Soud sice zmínil izraelský plán na stažení z Gazy v roce 2005, i nadále ale považuje Pásmo Gazy za okupované území.
„Pokud jde o stažení z Gazy, kritériem není fyzická přítomnost, ale schopnost (Izraele) vykonávat moc v Pásmu, kontrolovat pozemní, námořní a vzdušné hranice, omezení zboží a osob,“ argumentuje.
Izrael má další problém v Haagu. Soud hodnotí okupaci
včera 15:15
V části posudku věnované osadnické aktivitě soud řekl, že nevidí rozdíl mezi takzvanými outposty (divokými tábořišti, pozn. red.) a klasickými osadami. Izraelské osadnické aktivity porušují mezinárodní právo. Soud upozornil i na růst izraelských osad v letech 2022 až 2023, kdy na Západním břehu vyrostlo více než 24 tisíc bytových jednotek.
Izrael podle soudu „systematicky selhává“ při prevenci násilí ze strany osadníků.
ICJ prohlásil, že „izraelské využívání přírodních zdrojů je v rozporu s palestinskou svrchovaností nad jejich zdroji“. Izraelská infrastruktura na Západním břehu má podle něj „zůstat na místě na neurčito“ a „rovná se anexi“.
„Rasová segregace“ na Západním břehu Jordánu je podle ICJ důsledkem „úplného oddělení dvou národů“.
ICJ soudí, že Izrael musí za okupaci palestinských území zaplatit reparace. Je také nutná „evakuace všech osad a demontáž zdí, návrat všech, kteří byli v důsledku okupace vysídleni, do jejich domovů“.
Posudek není právně závazný. Krajně pravicový izraelský ministr pro veřejnou bezpečnost Itamar Ben Gvir už ho označil za antisemitský a vyzval k okamžité anexi. Šéf zahraničního a obraného výboru Knesetu pak řekl, že ICJ je „unesený islamisty“ a „podporuje terorismus“.
https://www.seznamzpravy.cz/clanek/zahranicni-soud-v-haagu-izrael-musi-ukoncit-okupaci-palestinskych-uzemi-a-platit-reparace-256214#dop_ab_variant=0&dop_source_zone_name=zpravy.sznhp.box&source=hp&seq_no=2&utm_campaign=abtest218_mobil_bez_boxiku_firem_varAA&utm_medium=z-boxiku&utm_source=www.seznam.cz